Til Journalisten:

Presseansvarlig i foreningen er Iben Rohde.

Foreningen af kroniske smertepatienter deltager meget gerne i nuancerede og dybdegående artikler, udsendelser mv. Vi ønsker ikke at deltage, hvor der er en skjult agenda eller en forud valgt vinkel, der ikke reflekterer virkeligheden. Vi finder gerne cases; de skal dog behandles ordentligt og respektfuldt, da det er syge og sårbare mennesker. FAKS drives udelukkende af frivillige kræfter, og vi har ingen PR afdeling eller uddannelse indenfor dette. Derfor har vi følgende regler for samarbejde med pressen:

  • Alle citater skal sendes til godkendelse (både skrift, lyd og video) i den kontekst de indgår i. Dette gælder både for udtalelser fra FAKS’ presseansvarlige samt evt. cases. Vi har brug for minimum en dag til dette, men det aftales fra gang til gang. Kontakt os gerne i god tid – vores arbejde for FAKS gøres i vores fritid, og vi kan derfor ikke altid vende tilbage med det samme.

 

Til den studerende:

Vi er i foreningen rigtig glade når emnet ”Kroniske smerter” finder interesse hos jer. Vi har mange studerende der gerne vil tale med os i bestyrelsen, eller har brug for hjælp til at finde patienter de kan interviewe. Start gerne med en mail-henvendelse til formanden eller næstformanden. Er det generelle spørgsmål kan vi tage den over mail eller telefon. Har i efterfølgende brug for at tale med patienter skal i skrive en kort tekst med hvad i søger, hvorfor eller til hvad og endelig jeres kontaktoplysninger således at henvendelser går direkte til jer. Det kan så lægges op i vores gruppe på Facebook.
Opslaget sendes til Lars Bye Møller.

Formand.

Iben Rohde

Tlf: 2526 1863

Mail: iben_rohde@faks.dk

Næstformand.

Lise Lotte Pedersen

Tlf: 2067 8860

Mail: Liselotte_pedersen@faks.dk

Kasserer.

Ali Saleh Radhi

Tlf: 3072 2797

Mail: ali_radhi@faks.dk

Bestyrelsesmedlem.

Dorte Hansen Khosroyar

Tlf: 4043 4073

Mail: dorte_hansen@faks.dk

Bestyrelsesmedlem.

Heidi Simonsen

Tlf.: 4074 3969

Mail: Heidi_simonsen@faks.dk

Bestyrelsesmedlem.

Tobias Tapio Miller Pörsti

Tlf: 6048 7788

Mail: tobias_porsti@faks.dk

Bestyrelsesmedlem.

Janne Krogh Hansen

Tlf: 3025 9808

Mail: janne_hansen@faks.dk

Suppleant.

Mai Britt Larsen

Tlf: 4024 9025

Mail: maibritt_larsen@faks.dk

Suppleant.

Linda Palm

Tlf: 3162 5401

Mail: linda_palm@faks.dk

Administrator smertelinjen.

Pia Frederiksen

Tlf: 2639 2407

Mail: smertelinjen@faks.dk  

Frivillig – faglig konsulent.

Lars Bye Møller

Tlf: 6127 4047

Mail: lars_bye_moeller@faks.dk

Frivillig - Redaktør.

Rasmus Ekstrøm Tengvad

Tlf: 5127 6496

Mail: rasmus_tengvad@faks.dk

Frivillig – praktiske opgaver medlemsweekend og arrangementer.

Freddie Robert Jørgensen

Mail: freddie_joergensen@faks.dk

Frivillig – praktiske opgaver medlemsweekend og arrangementer.

Henning Hansen

Mail: janne_hansen@faks.dk

Frivillig – praktiske opgaver medlemsweekend og arrangementer.

Jørn Thomsen

Mail: j_thomsen@faks.dk

Frivillig – ungdomsafdelingen.

Sanne Lydø

Tlf: 2285 1979

Mail: ungdom@faks.dk